#HakçaÖzgürce

MEHMET ÖZGÜR ÜRETEN

28 Ekim 1976 İstanbul doğumludur. Ortaokul ve lise tahsilini tamamladığı İstanbul Erkek Lisesi'ni müteakiben, 1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Güney New Hampshire Üniversitesi'nde (SNHU) Finans konsantrasyonlu İşletme Yüksek Lisans derecesini tamamladı.

Yurtdışında Katar, Yemen, Ukrayna, Yunanistan gibi farklı kültür ve coğrafyalara ait ülkelerde ve Anadolu’da Samsun, Tokat, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş, Adana gibi şehirlerde, mühendisliğin, şehircilik ve kentleşme bağıntıları üzerine çalışmıştır.

İnşaat, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerde ortaklıkları bulunmakta olup, proje geliştirme ve yönetim profesyoneli olarak çalışmaktadır.

Üniversite yıllarında Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi olup, siyasi çalışmalarına katıldı. Kapanana kadar Halkevleri Ümraniye Şubesi’ne katkı sundu. Cumhuriyet Halk Partisi Ümraniye ilçe üyeliği dahilinde, mahalle yöneticiliği, ilçe kongre delegeliği ve ilçe başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen yerel seçimde, Cumhuriyet Halk Partisi Ümraniye Belediye Meclis Üyesi seçilmiş olup, siyasi çalışmalarını sürdürmektedir.

Belediye meclis üyesi olduğu süreçte Ümraniye’de mahalle odaklı, kültür ve sosyal, esnaf ile iletişim, eğitim ve çevre konularında aktif çalışmalar yürütmüştür. Yaptığı çalışmalar, ulusal ve yerel basında geniş yankı bulmuş ve Ümraniyeliler tarafından takdirle karşılanmıştır.

İstanbul Erkek Lisesi Mezunlar Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mezunlar Derneği, Hekimbaşı Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği, 2B 5 Mahalle Birleşenler Derneği,  Atatürkçü Düşünce Derneği Ümraniye Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası ve Beşiktaş Spor Kulübü Kongre üyesidir.

İyi derecede İngilizce ve Almanca bilir. Evli ve 14 yaşlarında ikiz erkek çocuk babasıdır. Sigara kullanmamaktadır.