#HakçaÖzgürce
Ümraniye’nin Dönüşümüne Aday

Ümraniye’nin Dönüşümüne Aday

114 Kişi okudu

Ümraniye’nin en önemli sorunu olan Kentsel Dönüşümde, Uluslararası ve Türkiye çapındaki bilgi birikimi ile Ümraniye’ye değer katacağı yönünde kamuoyunda kanaatler oluşan, CHP Ümraniye Belediye Başkan aday adayı İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Özgür Üreten, belediye meclis üyeliğinde yaptığı çalışmaları, verdiği hukuk mücadeleleri, kent kimliği ve dokusuna gösterdiği hassasiyeti, çözüm önerileri ve doğru projeleriyle Ümraniye’de sorunları çözebilecek tek aday olarak öne çıkıyor.

31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kala siyasi partiler de aday belirleme süreçlerini hızlandırdı. AK Parti’de İstanbul'daki ilçe belediye başkan adaylarının açıklanması sonrası gözler CHP’nin belediye başkan adaylarına çevrildi. İstanbul’un 39 ilçe adayının 14’ünü açıklayan CHP, 26 Ocak’ta yapılacak Parti Meclisi (PM) toplantısının ardından geriye kalan ilçe belediye başkan adaylarını açıklamaya hazırlanıyor.

İktidar ve muhalefet açısından en büyük rekabetin yaşanacağı İstanbul’da, İBB kadar ilçe belediyeleri açısından da mücadele kritik olacak. En dikkat çeken ilçelerinden bir olan Ümraniye’de AK Parti, yeniden İsmet Yıldırım’ı belediye başkan adayı olarak duyurdu. CHP’nin, Yıldırım’ın rakibi olarak kimi aday göstereceği ise merak konusu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TECRÜBELİ

CHP’de, Ümraniye belediye başkan aday adayları içinde en dikkat çeken isim Mehmet Özgür Üreten. Aynı zamanda belediye meclis üyesi de olan Özgür Üreten, İnşaat Yüksek Mühendisi. Üreten’in bu yönü Ümraniye’nin en önemli sorunlarının başında gelen Kentsel Dönüşümde, uluslararası ve Türkiye çapındaki bilgi birikimi, donanımı ile yeni dönemde belediye başkanı olması durumda Ümraniye’ye değer katacağı yönünde Ümraniye kamuoyunda kanaatler oluştu.

HER KESİMDEN ÜMRANİYELİDEN YOĞUN İLGİ

Aday adaylığı sürecinde onlarca esnaf, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra partisinin mahalle emekçileriyle bir araya geldiği toplantılarda, Ümraniye’ye dair bilgi birikimi, belediye meclis üyeliğinde yaptığı çalışmaları, verdiği hukuk mücadeleleri, kent kimliği ve dokusuna gösterdiği hassasiyeti, sorunlara hakim oluşu, çözüm önerileri ve projeleriyle her kesimden Ümraniyelinin takdirini kazanan Özgür Üreten, yoğun ilgi ve desteğini görüyor.

Özgür Üreten Kimdir?

1976 İstanbul doğumlu. Ortaokul ve lise tahsilini tamamladığı İstanbul Erkek Lisesi'ni müteakiben, 1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Güney New Hampshire Üniversitesi'nde (SNHU) Finans konsantrasyonlu İşletme Yüksek Lisans derecesini tamamladı.

Yurtdışında Katar, Yemen, Ukrayna, Yunanistan gibi farklı kültür ve coğrafyalara ait ülkelerde ve Anadolu’da Samsun, Tokat, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş, Adana gibi şehirlerde, mühendisliğin, şehircilik ve kentleşme bağıntıları üzerine çalıştı.

İnşaat, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerde ortaklıkları bulunmakta olup, proje geliştirme ve yönetim profesyoneli olarak çalışmakta.

Halen Cumhuriyet Halk Partisi Ümraniye Belediye Meclisi Üyesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgür Üreten'in yaptığı çalışmaların kısa bir özetini www.ozgurureten.com sayfasında bulabilirsiniz