#HakçaÖzgürce
Özgür Üreten, Ümraniye’de Rantın Önüne Geçmiş!

Özgür Üreten, Ümraniye’de Rantın Önüne Geçmiş!

127 Kişi okudu

Ümraniye Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Özgür Üreten’in, eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum döneminde Ümraniye’de yaşanabilecek bir rantın önüne geçmeye çalıştığı anlaşıldı.

Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren siyasi partilerin aday belirleme çalışmaları da devam ediyor. İktidar ve muhalefet açısından en büyük rekabetin yaşanacağı İstanbul’un Ümraniye ilçesinde CHP’nin Belediye Başkan aday adayları arasında belediye meclis üyesi de olan Mehmet Özgür Üreten dikkat çekiyor. Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u açıklaması, İnşaat Yüksek Mühendisi Özgür Üreten’in Ümraniye’de yaşanabilecek bir rantın önüne geçmek adına Bakanlık ve Ümraniye Belediyesi ile girdiği hukuk mücadelesini akla getirdi.

Ümraniye’de eski Netaş arazi olarak bilinen yaklaşık 190 bin metrekarelik alanın 82 bin 766 metrekare olan inşaat alanının, imar planı değişikliği ile 193 bin 624 metrekareye çıkarılmasına ilişkin hukuk mücadelesi başlatan Özgür Üreten, mahkemenin önce yürütmeyi durdurma sonra Bakanlık ve Ümraniye Belediyesi’nin itirazının reddedilmesi ve ardından imar planı değişikliğinin iptal kararı ile Ümraniye’de yaşanabilecek bir rantın önüne geçti.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ

AK Parti merakla beklenen İstanbul adayını açıkladı. Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum, Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Kurum’un adaylığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görev yaptığı dönemde, Ümraniye’de eski Netaş arazi olarak bilinen yaklaşık 190 bin metrekarelik alanı konut ve ticaret imarına açan imar plan tadilatlarının yapılmasında imzasını tekrar akıllara getirdi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ümraniye Yamaneveler'deki toplam 189 bin 243 metrekareyi kapsayan parseller için Ümraniye Belediyesi tarafından hazırlanan 82 bin 766 metrekare olan inşaat alanının, imar planı değişikliği ile 193 bin 624 metrekareye çıkarılmasını 2021 yılında onayladı.

ÖZGÜR ÜRETEN, PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI DAVA AÇTI

Ümraniye CHP Meclis Üyesi İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Özgür Üreten, nüfus ve yapılaşma oranının yüksek olduğu bölgede yeni alanların yapılaşmaya açılmasının nüfusu arttıracağını, alt yapı yatırımlarının aksayacağı, Ümraniyeli vatandaşların kullanımı için ayrılması gereken donatı alanlarının (park, yeşil alan) yeteri miktarda ayrılmamış olması gerekçesiyle plan değişikliğine karşı dava açarak kamu yararına aykırı olan planların iptalini istedi.

İstanbul 8. İdare Mahkemesinde görülen davada, 7 Temmuz 2022 tarihinde hukuka aykırılığı açık olan dava konusu planların uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden mahkeme, oybirliği ile yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Daha sonraki süreçte de mahkeme plan tadilatlarının iptaline karar verdi.

BAKANLIK VE ÜMRANİYE BELEDİYESİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!

Yürütmeyi durdurma kararına rağmen arazide başlayan inşaat çalışmalarının devam etmesi üzerine Özgür Üreten, gerek bakanlığın gerek Ümraniye Belediyesi’nin görev ihmali içinde bulunduğu gerekçesiyle kamunun yararının korunması adına bakanlık ve Ümraniye Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

“PLANLI RANT” İTİRAZINA RET!

Bu arada Murat Kurum’un bakanlığını yaptığı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İsmet Yıldırım başkanlığındaki Ümraniye Belediyesi, yürütmeyi durdurma ve dava kararına kararına itiraz ederek davayı istinafa taşıdı. Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge 4. İdari Dava Mahkemesi itirazı redederek, dava dosyasının mahkemesine iadesine oybirliği ile karar verdi.

Bu arada mahkeme imar planı değişikliğinin iptaline de oybirliği ile karar verdi.

HUKUKU YOK SAYDILAR!

Mahkemenin, önce yürütmeyi durdurma, sonra itirazın rededilmesi ve ardından imar planı değişikliğinin iptal kararını takmayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ümraniye Belediyesi rant projesinin devam etmesine sessiz kaldı.  Bunun üzerine Bakanlık ve Ümraniye Belediyesi hakkında ikinci kez suç duyurusunda bulunan Özgür Üreten, “Tüm hukuki haklarımızı kullanarak Ümraniye’de yaşanabilecek bir rantın daha önüne geçmeye çalıştık. Ancak ne var ki Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’un görev yaptığı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İsmet Yıldırım başkanlığındaki Ümraniye Belediyesi, hukuku yok saydı. Biz Ümraniye için çalışmaya ve mücadele etmeye her daim devam edeceğiz.”

HABER: Kerim ÖZTÜRK // Ümraniye Gazetesi // 16.01.2024